Välkstart

Tõlkinud Anneli Alekand

Navigeerimise baastase– keskmine tase + oskuste tööriistakast – edasijõudnute strateegiad ja tipptase

See on Better Orienteeringu (Parema Orienteerumise) eestikeelne kiirülevaate lehekülg.

Better Orienteeringu lugemine on tasuta. Selle on koostanud Duncan Bayliss Wrekin Orienteersist Ühendkuningriikides ja see sisaldab kaastöid rohkem kui 30 orienteerujalt üheksast riigist.

Kiirülevaate lehekülg selgitab, mida Sa Better Orienteeringust leida võid. Ülejäänud koduleht on inglise ja osaliselt rootsi keeles.

Hea asi orienteerumise juures on selle seotus visualiseerimisoskustega. Sa vaatad kaarti ja kujutad mõttes ette, milline maastik välja näeb, ja seejärel liigud mööda seda. Videod, mis orienteerumisoskusi esitlevad, samuti diagrammid ja graafikud ei vaja palju sõnu. Sa õpid vaadates ja siis ise proovides.

Mõned veebilehitsejad lubavad Sul kasutada lisandprogramme, mis tõlgivad veebilehti ja aitavad Sul inglisekeelsetest lehekülgedest aru saada. Kasuta Google’i otsingut, et leida lisandprogramme oma veebilehitseja jaoks.

Edasi vaatame, mida Better Orienteeringust leida võid.

Alusta siit, et jõuda lühimat teed pidi parema orienteerumiseni

Better Orienteeringu eesmärk on aidata Sul saada paremaks orienteerujaks.

Lehekülg tutvustab orienteerumisoskusi süsteemselt ning sisaldab videoid ja tasuta allalaetavaid materjale. Sa võid töötada neid eneseabi allikaid läbi ükskõik millisel viisil, mida pead enda jaoks parimaks.

Allpool on ettepanekud selles kohta, millest alustada, sõltuvalt Sinu varasemast kogemusest või vajadustest. On ka tasuta kokkuvõte alla laadimiseks (vt allpool).

Better Orienteering pakub välja komplekti ideid, mis aitavad Sul oma oskusi tõhusalt ühendada ja neid usaldusväärselt orienteerumisel kasutada. Seetõttu ei ole see lehekülg ainult oskuste loetelu


Kust alustada – mõned lihtsad sammud

Algaja, baastaseme ja keskmise taseme oskuste osas leiad Sa

·        lühikesed graafilised ülevaated võtmeoskustest

·        videod, mis näitavad nende oskuste kasutamist praktikas

·        nende oskuste põhjalikuma selgituse, juhuks kui Sul on seda vaja

·        navigeerimise mudelite selgituse – plaan, pilt, juhis – mis toimib sellel oskuste tasemel

·        lingid, millelt leiad rohkem infot sel tasemel navigeerimise kohta orienteerumisel: rohkem videoid ja tasuta allalaetavaid materjale

Algaja

Kui oled algaja, kes ei ole varem orienteerunud või oled seda teinud ainult mõned korrad, siis vaata algaja osa.

Otselink algaja näpunäidete juurde – need sisaldavad orienteerumiskaardi sümbolite selgitust, mis on kohandatud nutitelefonis vaatamiseks.

Vihjed algajale orienteerujale

Täiustuja

Kui oled mõnda aega orienteerunud ja tahad saada korralikku põhja hea navigeerimise jaoks, siis vaata üldise tavapärase navigeerimise osa „oskuste tasemete“ menüü all. Vaata ka oskuste tööriistakasti keskmise taseme osas.

Otselink navigeerimise baastaseme kokkuvõttele, kohandatud nutitelefonis vaatamiseks.“ + the link Navigeerimise baastase

Navigeerimise baastase

Otselink oskuste tööriistakastile

Parema orienteerumise oskuste tööriistakast

Edasijõudnu

Kui oled rohkem kogenud orienteeruja, võid alguses vaadata keskmise taseme osa ning seejärel edasijõudnu ja tipptaseme osi Sinu jaoks olulistes kohtades. Isegi kui oled orienteerunud juba pikka aega, võid 30 Better Orienteeringu kaastöötajalt leida mõtteid ja viiteid, millest on abi. Samuti on tore, kui kogenud orienteerujad tunnevad Better Orienteeringu materjale ning oskavad neid teistele soovitada, aidates neil selle kaudu spordialaga alustada ja paremaks saada

Kui Sa pole kindel, millest alustada või oled jõudnud punkti, kus Su orienteerumisoskused ei arene, siis pärast Better Orienteeringu materjalide lehitsemist võid proovida vastata enesehindamise küsimustikule osas: Kui hea ma orienteerumises olen?  See aitab Sul ära tunda samme, mida edasiseks arenguks astuda.

Õpetaja

Kui oled õpetaja, aitab õpetamise osa Sul materjale leida. Vaata „raamatuid“ ja „allikaid“. Kogu Better Orienteeringu lehel on videod ja allalaetavad materjalid, mis võivad Sulle abiks olla, kui Sul on selge, mis taseme materjale Sul vaja on.

Militaar

„Orienteerumine sõjaväelastele“ ei ole ametlik, see sai kirjutatud mitme endise sõjaväelase nõustamise toel, kes on head orienteerujad, et aidata Sul leida leheküljelt materjale, mis võiksid Sulle kasulikud olla. See võtab vaatluse alla Su orienteerumiseks vajaliku navigeerimise arengu kolmes suuremas etapis ja teeb ettepanekuid, kuidas Sa võiksid alustada orienteerumise navigeerimise oskuste ühendamist teiste navigatsiooniliste väljakutsetega, mis jäävad selle lehekülje teemadest väljapoole.

Militaar

Parema orienteerumise oskuste raamistik

Oskuste raamistik võtab kokku need oskused, mida oskuste tasemete juures käsitletakse ja sisaldab linke olulistele allikatele.

Parema orienteerumise oskuste raamistik

Videod

Kui eelistad õppida lihtsalt videoid vaadates, soovitan laadida alla Better Orienteeringu kokkuvõtte allpool, siis suunduda õppevideote esitusloendisse ja lasta käia! Loodetavasti tuled siis tagasi oskuste kohta käivatesse süsteemsetesse osadesse.

Õppevideote esitusloend

Parema orienteerumise kokkuvõte

Võid selle kokkuvõtte alla laadida ja seda kasutada oma teel läbi Better Orienteeringu. See on veebilinkidega pdf-fail, nii et kui klõpsad pealkirjadele ja diagrammidele, avaneb Better Orienteeringu vastav lehekülg. Võib vabalt seda kokkuvõtet laialt inimestele jagada, et nad pääseks ligi sellele, mis meie leheküljel on.

Lae see kokkuvõte alla, et kasutada seda oma teel läbi Better Orienteeringu.

Parema orienteerumise kokkuvõte