Zacznij tutaj

Podstawowe zasady nawigacji – Zestaw bardziej kompleksowych umiejętności – Zaawansowane strategie i jeszcze więcej

Do Waszego użytku oddajemy polską wersję strony startowej Better Orienteering. 

Strona Better orienteering jest w całości darmowa. Jej autorem jest Duncan Bayliss z klubu Wrekin Orienteers w Wielkiej Brytanii, a sama strona zawiera treści napisane przez 30 orientalistów z 9 krajów.    

Na stronie startowej pokażemy Wam, co możecie tutaj znaleźć. Reszta serwisu jest w języku angielskim lub szwedzkim. 

Zaletą orientacji jest to, że dużą rolę odgrywają w niej umiejętności wizualizowania. Patrząc na mapę wyobrażasz sobie jak wygląda dany teren a następnie znajdujesz w nim swój przebieg. Filmy pokazujące umiejętności nawigacyjne, wykresy oraz inne grafiki, mówią same za siebie. Oglądając wideo możesz oswoić się z konceptem a następnie spróbować go wdrożyć samemu!

Niektóre przeglądarki dają możliwość instalacji pluginów które automatycznie tłumaczą treść strony na język polski, możesz je bez problemu znaleźć w wyszukiwarce Google.  

Autorem tłumaczenia jest Mariusz Pabich z klubu Azymut Pabianice. 

A teraz spójrzmy co możesz znaleźć na Better Orienteering! 

Zacznij tutaj aby jak najszybciej poznać Better Orienteering 

Celem strony Better Orienteering jest ulepszenie twoich umiejętności abyś stał się lepszym orientalistą. 

Poznasz tutaj niezbędne umiejętności przedstawione w usystematyzowany sposób oraz znajdziesz wiele filmów i dodatkowych darmowych zasobów. Możesz przerobić materiały w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. 

Poniżej znajdziesz sugestie, gdzie powinieneś zacząć w zależności od Twojego obecnego poziomu oraz doświadczenia. Będziesz mógł także pobrać darmowe podsumowanie. 

Better Orienteering omawia listę zagadnień które pomogą Ci zebrać wszystko w całość i w efektywny sposób wykorzystać podczas treningów oraz zawodów.  To najważniejszy powód dla którego ta strona nie jest kolejną zwykłą listą umiejętności

Gdzie zacząć – pierwsze kroki 

W sekcji Początkujący, Podstawowe i Średniozaawansowane umiejętności znajdziesz:

  • Krótkie graficzne podsumowanie kluczowych umiejętności 
  • Filmy pokazujące jak wykorzystać te umiejętności w praktyce 
  • Jeszcze głębsza analiza tych umiejętności, gdybyś potrzebował 
  • Objaśnienie modelu nawigacji – Plan, Obraz, Kierunek – który działa dla danego poziomu zaawansowania
  • Objaśnienie modelu nawigacji – Plan, Obraz, Kierunek – który działa dla danego poziomu zaawansowania

Początkujący

Jeśli kilka razy lub nigdy nie biegałeś na orientację powinieneś odwiedzić sekcję Początkujący

Odnośnik do porad dla początkującego – zawierają objaśnienie symboli na mapie dostosowanych do łatwego odczytu na ekranie telefonu. 

Nowy w orientacji, garść porad 

Średnio zaawansowany 

Jeśli masz już pewne doświadczenie w BnO i chcesz zbudować solidny fundament dobrej nawigacji rzuć okiem na sekcję Podstawowe Zasady Nawigacji (Basic Navigation Routine), w podmenu Skill levels. Warto też poczytać o zestawach umiejętności w sekcji dla Średniozaawansowanych

(Intermediate – Skills Tool Kit)

Odnośnik do podsumowania Podstawowych Zasad Nawigacji – można wygodnie czytać na telefonie

Podstawowe Zasady Nawigacji

Odnośnik do Zestawu Umiejętności 

Better Orienteering Zestaw Umiejętności 

Zaawansowany 

Jeśli jesteś bardziej doświadczonym zawodnikiem, polecamy najpierw zajrzeć do sekcji Intermediate, a później do Advanced i Beyond Advanced, gdzie znajdziesz już bardzo zaawansowane koncepty. Nawet jeśli masz już wieloletnie doświadczenie, dzięki ponad 30 twórcom dla Better Orienteering, jest szansa że i tak znajdziesz coś nowego lub wartego uwagi. Im więcej zaawansowanych biegaczy posiada wiedzę zawartą w materiałach na tej stronie tym lepiej. Dzięki temu będą mogli pomóc innym zacząć uprawiać ten sport i sie rozwijać. 

Jesli nie jesteś pewien gdzie zacząć lub jesteś w miejscu gdzie czujesz, że nie robisz postępów, możesz spróbować odpowiedzieć na zestaw pytań: Jak dobrze nawiguję?. Powinny Ci one pomóc zidentyfikować obszary które wymagają wiekszych nakładów pracy abyś znów zaczął robić postępy. 

Nauczyciele 

Jeśli jesteś nauczycielem, sekcja Teaching jest dla Ciebie. Znajdziesz tam sporo zasobów. Warto także zajrzeć do Books and Resources, gdzie znajdziesz książki i inne materiały. Na stronie jest też wiele filmów które mogą Ci pomóc jeśli wiesz czego szukasz.  

Wojskowi 

Jeśli jesteś Wojskowym, może być dla Ciebie przydatny krótki przewodnik po stronie Better Orienteering 

Bieg na Orientację dla Wojskowych 

Przewodnik dla Wojskowych nie jest oficjalny, jednakże został napisany po konsultacjach z byłymi Wojskowymi, którzy uprawiali ten sport na wysokim poziomie, abyś mógł na tej stronie znaleźć interesujące Cię materiały . Między innymi omawia Twój rozwój nawigacji w 3 fazach i podpowiada jak mógłbyś przetransferować swoje zdolności nawigacyjne na inne obszary militarne.  

Better Orienteering Tabela Umiejętności 

Tabela umiejętności podsumowuje wszystkie kluczowe umiejętności na każdym poziomie i linkuje do kluczowych zasobów 


Filmy

Jeżeli wolisz się uczyć oglądając filmy, polecam pobrać Podsumowanie Better Orienteering i przejść do sekcji Learning Videos Playlist i obejrzeć wszystko jak leci! Mamy nadzieję, że późniejsz powrócisz do sekcji na stronie aby uzupełnić wiedzę

Lista filmów 

Podsumowanie Better Orienteering 

Możesz pobrać i używać tego podsumowania podczas przerabiania materiałów na Better Orienteering. Jest to plik PDF zintegrowany webowo więc klikając na jakiś link lub diagram zostaniesz przeniesiony do odpowiedniej sekcji na Better Orienteering. Będzie nam miło jeśli podzielisz się tym plikiem z innymi aby mogli zyskać dostęp do treści na stronie. Im nas więcej tym lepiej!

Pobierz podsumowanie Better Orienteering 

Podsumowanie Better Orienteering 

Jeśli możesz umieścić link do Better Orienteering na swojej stronie klubowej, byłoby super. 

Dziękuję!